Güvenlik Kamera Sistemleri

Hırsızlık, alan ihlalleri, bakıcı ve hizmetli kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılan CCTV veya diğer adıyla Güvenlik Kamera Sistemleri, hayatımızda önemli bir yere sahip olmuştur.
İhtiyacın en uygun şekliyle sağlanabilmesi için, sistem yapılandırmasında 3 ayrı başlık önem kazanmaktadır:

  • Kameranın belirlenmesi
  • Kayıt yönteminin belirlenmesi
  • İzleme seçeneğinin belirlenmesi

Güvenlik Kamera Sistemleri alırken göz önünde bulundurulması gereken ilk önemli başlık kameraların iç ortam da mı, dış ortam da mı kullanılacağıdır. Dış ortamda kullanılacak kameraların muhafazalı olması ve hava koşullarına göre ısıtıcı ve fan özelliğinin gerekliliği belirlenmelidir. Yine dış ortamda kullanılacak kameraların IP65, IP66 gibi koruma standartları ile, su, toz vb dış faktörlere dayanıklı olması gerekmektedir.

Görüntülenmek istenen alanın uzaklığı, yüksekliği, ters ışık oranı, ışık seviyeleri vb. koşullar kamera seçiminde önemli başlıklardır. Bu başlıklar kameraların gece görüş, otomatik beyaz dengesi, geri ışık dengelemesi vb. özellikleri ortam keşfi sırasında değerlendirilmelidir.

Önemli konulardan bir diğeri de kameranın ortamda ihtiyaç duyulan çözünürlük seviyesini karşılamasıdır. Yüksek çözünürlük gerektiren ve internet altyapısına uygun ortamlarda IP kameraların tercih edilmesi kayıt, izleme ve depolama yönünden de avantajlar sağlayacaktır.

Kayıtlar yerel depolama birimlerinde saklanabileceği gibi, aynı zamanda bulut ve uzak depo birimlerinde de saklanabilmektedir. Ne kadar süreli kayıt istendiği depolama kapasitesi, çözünürlük ve FPS (frame per second / saniyedeki kare sayısı) değerini de belirleyen başlıktır.

Uzak İzleme

Ev Güvenlik Kamera Sistemleri görüntülerinin izlenmesi günümüz teknolojileri ile oldukça esnek imkânlara kavuşmuştur. İnternet erişimi olan bilgisayar, laptop, tablet ve cep telefonlarınızdan, evinizdeki kamera görüntülerini anlık ve geçmişe dönük olarak izleyebilirsiniz. Sistem kurulumu öncesinde evinizde kullanılacak internet hattının statik ip ye sahip olması gerekmektedir. Yapılandırma ayarları ve şifrelemeler ile evinizi 7/24 güvenli şekilde izleyebilirsiniz.